OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tomu, kdo se alespoň zhruba orientuje na tuzemské speed metalové scéně, nemohla uniknout vlastně nedávná informace o tom, že zpěvák Dalibor „Panther“ Halamíček opustil řady SALAMANDRY, zřejmě nejvýraznějšího současného pojmu v dané oblasti ocelové kalby. Navzdory tomu, že tahle zprávička nepředpovídala jmenovanému pěvci další hudební kariéru, je tady Dalibor zpět s projektem MORAVIUS, který si dal do vínku rovněž rychlý a melodický těžký kov, a který se podle všeho chystá konkurovat právě jeho bývalým chlebodárcům.
Což o to, konkurence by měla být námi posluchači vždy vítána, vždyť co jiného nám také zaručí, že kapely, usilující o naši přízeň, před nás budou předstupovat jen s tím opravdu nejlepším, čeho jsou schopny? Otázka druhá ale zní, zda také to nejlepší, čeho jsou schopny, se rovná něčemu, co má objektivně schopnost oslovit a zaujmout. A v čistém speed metalu, plném vysokých rychlostí a závratných melodií, je to o to těžší, oč tomuhle stylu poslední dobou stále více dochází prvky překvapení a vlastního vyjádření. Ale abych nebyl až přespříliš mlhavým a nekonkrétním. MORAVIUS (tj., jak na stránkách skupiny praví „Panther“, když moravští ogaři hrají speed metal) staví svou budoucnost na pětipísňové ochutnávce „Back Again“, čítající i jednoduchý černobílý klip z natáčení, po níž by mělo následovat regulérní a plnohodnotné album.
O tom, jak se to s nimi má doopravdy, nám tedy prozatím moc neprozrazují, nicméně už teď se dá myslím úspěšně předpokládat, že žádný vyslovený propadák se konat nebude, spíše naopak. Výhradní autor hudby (a zřejmě také obstaravatel všech ostatních nástrojů na nahrávce – to je ovšem jen moje domněnka, kterou jaksi nelze z dostupných informací ověřit) Petr Štrauch nepochybně moc dobře ví, jak to ve speed metalu chodí, a tak mu nelze upřít umné podchycení všeho, co je k takovému razantnějšímu nástupu na scénu třeba. Výrazně melodický a invenčně propracovaný hit typu titulní a střednětempé „Back Again“, ostré vypalovačky „Drop The Crown“ (inspirace HELLOWEEN v období „Walls Of Jericho“ v úvodní pasáži je ovšem nepřeslechnutelná) a „The End“ anebo pomalé a chmurné metalové vyprávění „King´s Grave Pt. 2 - The Fight“ s trochou té epičnosti navrch. K tomu přiléhavá klávesová výzdoba (mimo jiné i v závěrečné instrumentálce „Destiny“), spolehlivý Halamíčkův vokál a solidní předzápis je na světě. Teď jen co s tím dál?
Zase jednou po čase solidní domácí speed metal, byť v trochu minimalistickém vydání.
6,5 / 10
Dalibor Halamíček
- zpěv
Petr Štrauch
- kytary
1. Back Again
2. Drop The Crown
3. King´s Grave Pt. 2 - The Fight
4. The End
5. Destiny
Back Again (EP) (2006)
O ničem..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.